Natūrali prokreacinė technologija

Kadangi nevaisingumas pasireiškia apie 10-15 proc. porų, efektyvus nevaisingumo gydymas gali turėti svarbią reikšmę ne tik patiems individams, bet ir visuomenės socialiniams bei demografiniams rodikliams. Nevaisingumą dažniausiai nulemia ne viena kokia, kaip dažniausiai manoma, fiziologinė priežastis, bet daugybinės lėtinės priežastys. Todėl Naprotechnologijos (NPT) šalininkai teigia, kad yra klaidinga skirti medicinines intervencijas lėtinės prigimties ligai ir pateikia įtikinamas išvadas, kad nevaisingumas gali būti sėkmingai gydomas, jei jis traktuojamas įvairiapusiškai, t.y. įvertinus lėtinę nevaisingumo kilmę gydoma daugybiniai veiksniai, sukėlę nevaisingumą. Kviečiama apsvarstyti klausimą, jog nevaisingumas nėra diagnozė, bet dažnai keleto sveikatos sutrikimų išraiška, kuriuos nustačius ir gydant teisingai, galima atstatyti normalią reprodukcinę funkciją. Tirdami nevaisingas poras gydytojai turėtų remtis platesnėmis diagnostikos galimybėmis.

Naprotechnologija apibūdinama kaip naujas moters sveikatos mokslas, skirtas sekti ir palaikyti moters prokreacinę ir ginekologinę sveikatą. NPT susideda iš medikamentinio ir chirurginio gydymo bei vaisingumo pažinimo. Integrali šio nevaisingumo gydymo metodo dalis yra vaisingumo pažinimas pagal Kreitono modelį, užpatentuotą anglišku pavadinimu Creighton Model FertilityCareTM System (CrMS), skirtas nevaisingumui gydyti bei moters lytinės sveikatos būklei įvertinti.

NPT kūrėsi ir vystėsi klinikinių tyrimų pagrindu Popiežiaus Pauliaus VI institute Omahoje (Nebraskoje, JAV) vadovaujant gydytojui Thomui W. Hilgersui. Pastarąjį kurti etišką, Katalikų Bažnyčios mokymui atliepiantį gydymą, įkvėpė popiežiaus Pauliaus VI enciklika Humanae Vitae, kurioje vėl buvo patvirtintas nuolatinis Bažnyčios mokymas prieš kontracepciją. NPT tikslas – sudaryti galimybę šeimai stebėti moters ciklą ir pasitelkiant šiuos stebėjimus bei įvairius (laparoskopinius, endoskopinius, hormoninius, kt.) tyrimus nustatyti ginekologines, endokrinines, bendras sveikatos problemas ir jas gydyti. Tai pirmoji mokslinė sistema, jungianti moters sveikatos ir šeimos planavimo aspektus stebint ir palaikant ginekologinę sveikatą. Prireikus, atsižvelgiant į moters vaisingumo sistemos specifiką, pasitelkiamas farmakologinis ar chirurginis gydymas. NPT – tai visaapimantis požiūris į moters sveikatą. Atsižvelgiama ir į tokias problemas kaip skausmingos menstruacijos, priešmenstruacinis sindromas (PMS), kiaušidžių cistos, nereguliarus ir netipingas kraujavimas, menstruacijų ir ovuliacijos nebuvimas, endometriozė, kiaušintakių nepraeinamumas, negimdinis nėštumas, pasikartojantys persileidimai, pogimdyminė depresija, priešlaikinis gimdymas bei kaip jo išvengti, hormoniniai pakitimai ir t.t. Pasitelkus Naprotechnologiją taip pat galima gydyti vyrų nevaisingumą bei kitas sveikatos problemas (pavyzdžiui, išsėtinę sklerozę).

Moters sveikata yra visaapimanti sąvoka, susidedanti iš biologinės, psichologinės ir socialinės gerovės. Tad moters sveikatos priežiūra apima ir tos gerovės išsaugojimą, ir ligų prevenciją, kuri, savo ruožtu, turi apimti tyrimus, diagnostiką ir gydymą, ypač tų susirgimų, kurie būdingi arba dažnesni moterims. Moters menstruacijų ciklas turi būti laikomas organizmo fenomenu, kuris veikia ir yra veikiamas bendros moters sveikatos. Moters sveikata turi būti tiriama įvertinant moters ir moters organizmo poreikius visais amžiaus tarpsniais, jautriai atsižvelgiant į moters vertybes ir patirtį, tinkamai informuojant pacientę ir pasitelkiant įvairių sričių specialistus. Visus šiuos reikalavimus puikiausiai atitinka Naprotechnologija.

NPT siūlo kompleksinį požiūrį į moters sveikatą, ją galima pasitelkti įvairiausiose situacijose: vengiant nėštumo, siekiant nėštumo, maitinant krūtimi bei nevaisingumo atveju, sujungiant prokreacinę sveikatą su bendra sveikata visais moters gyvenimo tarpsniais.

Labai svarbu, kad pacientė būtų supažindinama su tuo, kas vyksta jos organizme, su diagnoze ir gydymo bei prevencijos planais. Mokomos pažinti savo ciklą (pagal Kreitono modelį) moterys ima nusimanyti apie moters fiziologiją, suprasti, kaip funkcionuoja jos organizmas kiekvieną ciklo dieną, sužino, kaip susijusios įvairios organizmo sistemos ir kodėl holistinis gydymas organizmui yra naudingiausias.

Gydymas NPT nukreiptas į prevenciją. Įvairios moters sveikatos organizacijos nuolat primena moterims, kaip svarbu kasmet atlikti mamogramas, gimdos kaklelio vėžio tyrimus, aiškina apie sveiką gyvenimo būdą, sporto ir sveikos mitybos naudą. NPT taip pat remia šias moterų tyrimo priemones, tačiau jos prevenciniai tikslai kur kas platesnio užmojo.

Gydant nevaisingumą NPT skirta poroms, nes pagal Kūrėjo planą geriausia vieta kūdikiui vystytis yra šeima.

Pagal PSO, pora laikoma nevaisinga, jei moteris nepastoja po vienerių bendro gyvenimo metų nuolat turėdama lytinius santykius ir nenaudodama apsaugos priemonių. Remiantis NPT, apie nevaisingumą galima kalbėti tik po trejų metų. 20-40 proc. jau pripažintų nevaisingomis porų vien naudojantis Kreitono modelio lentelėmis ir apmokius atpažinti vaisingą laikotarpį per 6-12 mėnesių pavyksta pastoti.

Penktadaliui nevaisingomis pripažintų porų nepavyksta nustatyti nevaisingumo priežastį, tačiau pasitelkus NPT tokių atvejų lieka tik 1-2 proc. Priedo, šiuolaikinėje medicinoje esant neaiškios kilmės nevaisingumui gana drąsiai ir skubotai siūlomos tokios pagalbinės apvaisinimo technologijos kaip dirbtinis apvaisinimas, o nesėkmės atveju – apvaisinimas mėgintuvėlyje. Naprotechnologijoje nenustačius diagnozės gydymas nepradedamas.

Priežiūros NPT klinikoje pavyzdys: dėl nevaisingumo ar persileidimų besikreipiančios poros bei ginekologinių problemų turinčios moterys iš karto siunčiamos į vaisingumo pažinimo kursus, kad išmoktų Kreitono modelio metodikos. Po trijų stebėjimo ciklų ir tolesnių hormoninių tyrimų, numatytų konkrečios moters konkrečiam ciklui, jos siunčiamos į konsultaciją pas NPT specialistą. Vizitai skiriami kas tris mėnesius. Kiekvieną mėnesį  apie tyrimų rezultatus ir kitais klausimais konsultuojama telefonu. Gydytojas siekia, kad pora nuo pat pradžios aktyviai ir sąmoningai dalyvautų procese, nes būtent pora remiantis iš gydytojo gauta informacija sprendžia, kokių veiksmų kokiu metu imtis.

Nors dauguma gydymo NPT aspektų nėra nauji, naujas yra pats gydymo būdas, kuris remiantis vaisingumo pažinimo lentelėmis labai kruopščiai pritaikomas kiekvienam konkrečios moters ciklui. Naprotechnologija – tai gydymas, kuriuo siekiama atstatyti natūralią reprodukcinę funkciją. Jis yra nukreiptas į sveikatos optimizavimą apskritai: tinkama mityba, fiziniai pratimai ir aktyvumas, streso sumažinimas, kraujo, vyro sėklos tyrimas, moters vaisingumo ciklo pagal Kreitono modelio vaisingumo pažinimo sistemą stebėjimas, hormoninė terapija ir kt. NPT pasitelkiami gydymo (taip pat ir chirurginio) būdai atliepia Katalikų Bažnyčios mokymą ir neprieštarauja moralės principams.